V dnešnej dobe je všeobecne známe, že strava a životný štýl hrajú kľúčovú úlohu v našom zdraví a celkovej pohode. Čo však možno nie je tak dobre známe, je to, že naše genetické predispozície môžu ovplyvniť to, ako naše telo reaguje na rôzne potraviny a životné podmienky. To otvára dvere pre fascinujúcu oblasť výskumu nazývanú nutrigenomika, ktorá študuje vzťah medzi genetikou, výživou a zdravím.
Vážení rodičia, v tomto článku sa budeme venovať téme ako genetika dieťaťa a rodičov ovplyvňuje celkovú prosperitu detí a ako môžeme deťom najlepšie pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav, vyhýbať sa chybám v stravovaní, pomôcť dosahovať lepšie výkony v škole, v športe alebo celkovo v živote. Deti si vyžadujú viac našej pozornosti aj na základe ich genetických predispozícií, ktoré ich robia jedinečnými.
Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, ale každé dieťa je jedinečné a odlišné od ostatných. Má jedinečné požiadavky na živiny, stravovacie a športové predispozície, spánkový cyklus alebo rozdielne reaguje na stresové situácie. Táto jedinečnosť je spôsobená náhodnou kombináciou génov, ktoré dieťa dostane od svojich rodičov. Takéto gény sa vedia skombinovať rôznym spôsobom a môžu mať rôzny počet mutácií. Niekedy tieto mutácie nemajú žiadny vplyv na život človeka, niekedy znamenajú pre dieťa výhodu alebo nevýhodu a niekedy sú dôvodom zdravotných komplikácií.
Trápi vás konštantná únava, pocit vyčerpania, priberanie, podráždenosť či neschopnosť tešiť sa? Na prvý pohľad banálne ťažkosti, nad ktorými mávneme rukou. Či už ste manažér povolaním, alebo „len“ manažér svojho života v dnešnej hektickej dobe, môže ísť o tzv. metlu manažérov alebo adrenálnu (nadobličkovú) únavu.
Zdravie máme len jedno. Je to naša jediná investícia, ktorá sa nám stopercentne vráti. Čím sme starší, tým viac sa oň zaujímame. Sem tam nás niečo pobolieva, ale väčšina z nás sa najčastejšie cíti unavená. Stratou energie a únavou to celé začína. Hľadáme informácie ako si vlastnoručne poradiť.
V tomto článku sa dozviete, ako genetická výbava každého človeka vplýva na pravdepodobnosť gluténovej intolerancie. Intoleranciu lepku je možné zdediť alebo aj získať počas života.
V tomto článku sa dočítate ako Vaša genetika ovplyvňuje vstrebávanie vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie imunitného systému a celého tela. Aktuálne štúdie z USA, Číny a niekoľkých krajín EU, potvrdili napríklad významnú úlohu vitamínu D pri prevencii a liečbe vírusových ochorení medzi ktoré patrí aj chrípka či koronavírus.