Scroll Top
Dieťa, jeho ochrana a zdravý vývoj v súlade s DNA

Vážení rodičia, v tomto článku vám ukážeme ako Vaše každodenné rozhodovanie o vašich deťoch ovplyvňuje ich genetika a ako môžete deťom najlepšie pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav, vyhýbať sa chybám v stravovaní, pomôcť dosahovať lepšie výkony v škole, v športe alebo celkovo v živote. Deti si vyžadujú viac našej pozornosti aj na základe ich genetických predispozícií, ktoré ich robia jedinečnými.

Čo našim deťom prospieva a čo naopak škodí? Robíme niekde chybu? Kde?

Odpovede na mnohé otázky sú vo výsledkoch genetickej analýzy. V dnešnej dobe sú genetické analýzy vo vyspelých krajinách neoddeliteľnou súčasťou celkového rozvoja dieťaťa už od ranného veku. Zdravý životný štýl, stravovanie, vzdelávanie, výber vhodného športu, výchova, zdravotná prevencia ale aj osobná zdravotná starostlivosť môžu byť pozitívne ovplyvnené starostlivosťou o dieťa na základe faktov o jeho genetických silných a slabých stránkach.

Ukážka výsledkov.

Podelím sa s Vami aj o osobné skúsenosti s využitím poznatkov z výsledkov analýz DNA u našich dvoch detí (dcérka 5 a syn 18). Moje meno je Pavol Pavlovič, som zakladateľ značky DNA4FIT, otec, manažér vedecko-výskumných projektov a bývalý dlhoročný tréner vrcholových futbalistov U16.

Nám ako rodičom výsledky analýzy odhalili u našich detí celé spektrum užitočných faktov ako napríklad neúčinný metabolizmus laktózy, nižšie hladiny niektorých vitamínov a minerálov, väčšie vystavenie oxidačnému stresu, väčší sklon k opätovnému zvýšeniu hmotnosti a intenzívnejšie vnímanie sladkej aj horkej chuti, väčšie riziko zranení a menej účinné odstraňovanie laktátu pri športe, väčšie riziko závislosti napr. od alkoholu, vyššiu citlivosť na vznik zápalov ale aj aký majú spánkový cyklus, dokonca celý kardiovaskulárny panel a veľa iných užitočných informácií. Našťastie väčšina výsledkov bola pozitívna s dôrazom kladeným na udržiavanie stavu. Ku každému genetickému faktu sme dostali aj množstvo užitočných odporúčaní a rád. Sme radi, že to všetko vieme lebo sme mohli urobiť zmeny, ktoré našim deťom pomáhajú.

10 dôvodov prečo mať DNA test

Čo je to optimálna strava?

Napriek tomu, že 99 percent našej genetickej výbavy je úplne totožných, medzi jednotlivcami nájdeme približne desať miliónov genetických variácií. Z tohto dôvodu sú aj nutričné potreby každého dieťaťa špecifické a sú predmetom nového odboru nutrigenetiky – personalizovanej výživy. Individuálny prístup k výžive je zásadne dôležitý a úplne nevyhnutný pre zaistenie optimálnej stravy. Strava je tiež jedným z faktorov, ktoré môžete využiť na ovplyvnenie zdravia dieťaťa asi najviac, a zároveň faktor, ktorý sa dá ovplyvniť najjednoduchšie.

V analýze DNA sa z pohľadu stravovania dozviete čo vášmu dieťaťu prospieva a čo naopak škodí. Užitočné fakty a odporúčania sú v rozsahu od vplyvu stravovania na telesnú hmotnosť, požiadaviek na živiny, stravovacích návykov, metabolizmu až po detoxikáciu organizmu vášho dieťaťa. Oboznámite sa s vplyvom hlavných zložiek stravy – sacharidy, bielkoviny, tuky a významom analyzovaných vitamínov a minerálov. Tieto oblasti sú ovplyvnené mnohými faktormi, medzi ktoré však patrí významným spôsobom práve genetická výbava vášho dieťaťa. Tá určuje, ktoré vitamíny a minerály musí dopĺňať viac, alebo naopak, ktoré z nich má v dostatočnom množstve a stačí len udržiavať ich hladiny. Správnym stravovaním môže získať takmer všetky vitamíny a minerály. To však môže byť o trochu ťažšie v prípade, že je dieťa náchylné na ich nedostatok. Strava, ktorú Vášmu dieťaťu ako súčasť analýzy DNA odporučíme, nie je zvolená náhodne, ale vychádza presne z jeho genetickej výbavy.

Balíček výživových doplnkov JUNIOR =>

Mirka Luberdová a jej skúsenosť s DNA testom

Detoxikácia a znižovanie oxidačného stresu

V analýze DNA sa dozviete aké účinné sú detoxikačné mechanizmy tela vášho dieťaťa, o hladine selénu a vitamínu C a E, ktorú ovplyvňuje jeho genetická výbava. Škodlivé látky sa do tela detí a nášho tela dostávajú každý deň s jedlom, vodou, vzduchom ale aj napríklad pokožkou, a preto nevyhnutne potrebujeme mechanizmy, ktoré budú zodpovedné za detoxikáciu a odstránenie týchto látok z nášho systému. Tieto mechanizmy zahŕňajú špecifické enzýmy, ktoré detoxikujú naše telo, a antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály. Tvorba voľných radikálov je spôsobená radiáciou, cigaretovým dymom, rôznymi znečisťujúcimi látkami a mnohými inými zložkami, ktoré naše telo dokáže úspešne detoxikovať pomocou príslušných enzýmov. Môže sa však vyskytnúť mutácia v genetickej výbave enzýmov, ktorá sa potom prejaví ako neúčinná detoxikácia vyššie uvedených potenciálne nebezpečných a jedovatých látok. V prípade neúčinného fungovania enzýmov alebo nedostatku určitých enzýmov sme vo veľkej miere vystavení toxínom z prostredia, a teda sa musíme príslušne prispôsobiť aj na základe odporúčaní v analýze DNA buď preventívne alebo ako súčasť nevyhnutných zmien v osobnej zdravotnej starostlivosti.

POZRITE SI UKÁŽKU ANALÝZY

Aké sme urobili zmeny v stravovaní u detí my

Pred analýzou Kým sme výsledky ešte nemali a nevedeli sme napríklad o laktózovej intolerancii u mladšej dcérky tak sme mali niekoľko ťažkých nocí a nevedeli sme vôbec prečo. „Robíme niekde chybu? Kde? Nie je to niečo vážne?“ Čo jej prospieva a čo naopak škodí? pýtali sme sa

Po analýze Naša dcérka má teraz analýzu už druhý rok. Úplne ako prvé, sme po doručení výsledkov zo stravy odstránili škodlivé potraviny ako sú napríklad výrobky obsahujúce laktózu. Zaradili sme viac odporúčaných potravín pre jednotlivé požiadavky na živiny ako sú napríklad vitamíny B6, B9, B12, zinok , železo, draslík atď. Vzhľadom na intenzívnejšie vnímanie sladkej chuti, ktorá by mohla do budúcnosti spôsobiť závislosť, sme obmedzili používanie cukru. Sladkosti sme nahradili sezónnym ovocím z našej záhrady alebo horkou čokoládou s veľmi vysokým obsahom kakaa čím sa do budúcna vyhneme problémom s nadváhou, a pomáhame aj zvyšovať hladinu železa. Vieme ako „presvedčiť“ deti aby zjedli jedlo čo im síce nechutí ale prospieva ako je napríklad brokolica, špenát a iné potraviny s horkou chuťou. S receptami nám najviac pomáha stravovací program detí, ktorý je súčasťou analýzy DNA.

Zmeny v stravovaní, ktoré sme urobili my boli rozsiahle pretože nám na zdraví detí záleží a odmenou je ich výborná zdravotná kondícia ako aj to, že pri stravovaní nerobíme zbytočné chyby z nevedomosti.

Šport pre zábavu alebo vrcholový šport?

V určitom veku dieťaťa robíme my rodičia rozhodnutia aký šport pre dieťa vybrať alebo naopak nevybrať. Pri výbere nás ovplyvňuje veľa faktorov a s jedným z nich sa ešte donedávna vôbec nepočítalo a to je genetická predispozícia na konkrétne športy. Treba vedieť aj to aká miera fyzickej aktivity je pre organizmus dieťaťa prospešná a aká je už za hranicou jeho možností. Správna fyzická aktivita vo všeobecnosti ovplyvňuje zdravie pozitívne. Na základe genetiky však vieme, ktoré športové aktivity sú pre niektoré deti vhodnejšie a niektoré naopak nie. Genetika má napríklad veľký vplyv na rôzne atletické charakteristiky, ako je sila, výkon, vytrvalosť, veľkosť a zloženie svalových vlákien, pružnosť, neuromuskulárna koordinácia, temperament a ďalšie. Z analýzy DNA vieme zistiť fakty aj o metabolizme, požiadavkách na živiny, kardiovaskulárnom zdraví a ďalších unikátnych rozboroch a tak pomáhať s rozhodnutiami aký šport je vhodný, aká výkonnostná úroveň je organizmu prospešná a čo treba urobiť pre dosiahnutie najlepšej úrovne, ak sú športové predispozície dieťaťa dobré.

Geneticky geniálni s Matejom Tóthom

Gén bojovníka

Aj napriek rokom prípravy a tréningu to niektoré deti pod tlakom jednoducho nezvládnu, pričom sa zdá, že iné deti pod tlakom a adrenalínom prosperujú. Odpoveď je ukrytá v COMT géne. Produkt tohto génu je zodpovedný za rozkladanie adrenalínu. Dôsledkom variantu v tomto géne sú niektoré deti „bojovníci“, pričom ostatné sú vo svojej podstate skôr „ustarané“. Bojovníci majú veľmi aktívny enzým COMT; preto sa ich adrenalín rýchlo rozkladá, čo vedie k nízkej základnej hladine adrenalínu. Ustaraní majú veľmi málo aktívnu tvorbu enzýmu COMT, čo vedie k vyššej základnej hladine adrenalínu. Každý má nejakú optimálnu hladinu adrenalínu. Ustaraní sú už pravdepodobne na svojej optimálnej hladine, preto automatické zvýšenie adrenalínu v náročnej situácii ich prinúti stratiť kontrolu. Začnú sa im potiť ruky, triasť svaly, motorické pohyby nefungujú, ich mozog je preťažený, výsledkom čoho je ich nesústredené myslenie, a trpia tunelovým videním. Pri pohľade na bojovníka, ktorého hladina adrenalínu je bežne nízka, rovnako náročná situácia spôsobí zvýšenie adrenalínu na optimálnu úroveň. Ustaraní však majú jednu veľkú výhodu a to, že môžu byť viac „prieskumníci“ a vo väčšine situácií byť efektívnejší pri spracovaní informácií a teda „myslitelia“.

Tretina detí má predispozíciu pre veľký stres zo školy. Dá sa to vopred zistiť vďaka DNA analýze | Union.sk

Čo viem o športovej budúcnosti detí z výsledkov analýzy DNA

Ja ako rodič som športoval prakticky od útleho veku až po vysokú školu. Mal som aj ako asi každý rodič ambíciu aby moja dcérka mohla byť raz úspešná aj v športe. Výsledky mojej genetickej analýzy mi presne zodpovedali na otázky prečo som v minulosti nedosiahol v športe špičkovú úroveň ako športovec a naopak prečo som podľa výsledkov bol dobrý tréner. To isté vidím vo výsledkoch mojej dcéry – chýba jej gén bojovníka, určite sú pre ňu vhodnejšie vytrvalostné športy ako sú beh, jazda na bicykli, aerobik, plávanie a iné. Keďže viem aké má okrem iného odstraňovanie laktátu, riziko zranenia mäkkých tkanív a dokonca aj celý panel kardiovaskulárneho zdravia, tak viem v akom rozsahu sa má, keď raz bude športovať, na športový výkon pripravovať v rámci rozcvičenia, aké intervaly intenzity cvičenia potrebuje na zvýšenie výkonnosti srdca aj to ako má regenerovať po tréningu. Teraz je však ešte malá takže aplikujem šport hrou pod primeraným rodičovským dohľadom.

Spánkový cyklus – ranné vtáča alebo nočná sova?

Všetci dobre vieme, že naše deti podávajú lepší výkon a sú sústredenejšie, keď sú oddýchnuté a v dobrej pohode. Jedným z mojich najobľúbenejších genetických rozborov je preto Spánkový cyklus. Prvým krokom k lepšiemu spánku a prosperovaniu je pochopenie vnútorných hodín vašich detí a teda vedieť či sú ranný vtáčik, stredný typ alebo nočná sova. Už v detskom  veku vieme podľa DNA predpokladať v akom čase počas dňa budú aktívnejšie, môžu sa lepšie učiť alebo športovať a kedy je naopak vhodné naplánovať oddych. Zistíte kedy je vhodné sa s dieťaťom učiť a tak výrazne pomôžete sebe aj dieťaťu alebo či sú pre dieťa vhodné ranné alebo napr. večerné tréningy a tým v podstate eliminujete nevhodné športy. Predstavte si 20 detí na rannom tréningu napr. hokeja ešte pred školou. Polovica z týchto detí na tréningu doslova ešte spí a ich telo prechádza stresovými zmenami. Krátkodobo je to len problém ale dlhodobo je to doslova katastrofa. Kombinácia stresu a ďalších genetických predispozícií ako sú napr. kapacita srdca, riziko zranenia mäkkých tkanív, sklon k vzniku zápalov, regenerácia a mnohé ďalšie predstavujú nechcené „vedľajšie efekty“ nesprávne zvoleného športu. No a po tréningu ešte musia ísť do školy a podať ďalší výkon. Nechajte svoje deti aby sa rozvíjali správne zvolenými aktivitami vo vhodnom čase.

Záverom

Výsledky analýz DNA pomohli našej rodine posunúť celú starostlivosť o zdravie a zdravý životný štýl na najvyššiu možnú úroveň. Zmenili sme od základu našu životosprávu od stravy cez aktivity až po spánok. Dnes môžem povedať, že o chorobách doma nehovoríme a naopak hovoríme len o tom, čo ideme robiť pre zdravie presne podľa návodu v našej analýze DNA. Každému rodičovi odporúčam aby pre správny vývoj svojho dieťaťa mohol urobiť takisto ako my maximum.Analýza DNA a osobný stravovací program každého člena rodiny Vám k tomu určite pomôže.

Vypočujte si rozhovor s naším CEO, Pavlom Pavlovičom pre podcast Zdravé reči

🎁DIEŤA ZADARMO, VSTUPNÁ KONZULTÁCIA LEN ZA 49€

alebo

zľava až do 600€ len pre Vás !

Prihláste sa a získajte prístup k
exkluzívnej ponuke.

Dieťa zadarmo platí pri kúpe SYSTÉMU FAMILY SPORT alebo FAMILY LIFE.

Nákupný košík
Close
Cart
  • No products in the cart.
Nákupný košík je prázdny
Pred pokračovaním k pokladni pridajte nejaké produkty do nákupného košíka.
Prezrite si naše kategórie a objavte novinky a špeciálne ponuky.